1 Aralık 2018 Cumartesi

Yağ Yakıcı Bitkisel Çaylar

İnsanlar diyet rejimlerine uyarken bitkisel çaylar ile daha hızlı kilo vereceklerini bilirler.Fakat bazen hiç yeme alışkanlıklarını değiştirmeden sadece bitkisel çayların zayıflatacağına dair de yanlış bir algı vardır. Bu makalede diyetinize uygun bir şekilde bitkisel çayların ne gibi yararlar sağlayacağı aktarılacaktır. İyi okumalar dileriz. 

Zayıflatan Bitkisel Çaylar

Yağ Yakıcı Bitkisel Çaylar
Çoğumuz bitkisel çayların sağlık için iyi olduğunu biliyoruz. Antioksidanlar ve genel sağlığı destekleyen diğer özellikler ile  beraber bitkisel çaylar ;  kanser, kalp hastalıkları vb. hastalık riskinizi azaltır. Çay içmek, metabolizmanızı artırmaya ve sisteminizi detoksifiye etmeye yardımcı olur. Çalışmalar çayın, özellikle yeşil çay tüketmenin kilo kaybını artırabileceğini ve karın yağlarına karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

Eğer  kilo vermek için çalışıyorsanız bitkisel çay tüketen özellikle yararlı olabilir nedeni çok düşük kalorili bir içecek olmasıdır. Antioksidanlar bakımından zengin olmanın yanı sıra, çeşitli farklı otlar kullanılarak yapılan bitkisel çaylar, iştahınızı azaltmaya yardımcı olan, metabolik hızınızı artıran ve vücudun yeni yağ hücreleri oluşturmasını engelleyen anti-obezite özellikleri içerir. İşte size kilo vermenize ve inatçı karın yağını eritmenize yardımcı olabilecek en iyi zayıflama çaylarından bazıları aşağıda sunulmaktadır. 

Kilo Verdiren Bitkisel Çayların Listesi


Yeşil Çay: Kilo kaybı için en çok tavsiye edilen içeceklerden biri olan yeşil çay, kateşinler ve Epigallocatechin gallate (EGCG) adı verilen güçlü antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlar metabolizmayı hızlandırırlar ve daha fazla kilo kaybı ve azalmış karın yağlarıyla bağlantılıdırlar. Yeşil çay, gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul edilir ve kanser önleme dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağladığına inanılmaktadır. Yeşil çay bitki Camellia sinensis'in apikal yapraklarından yapılır.   

( Yeşil çayın nasıl demlenmesi gerektiği ve diğer yararları hakkında bilgi almak için bakınnız; Yeşil Çay Mucizesini Denediniz Mi ? 

Oolong Çayı: Oolon çayı Camellia sinensis türetilmiştir, bu geleneksel Çin çayı yağ yakma ve metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını arttırdığı gösterilmiştir. Oolong, vücudun yağ metabolize etme yeteneğini artırarak kilo kaybını artıran büyük miktarlarda kateçin içeren hafif, çiçek çayıdır.

( Oolong çayı hakkında daha fazla bilgi almak için ;Oolong Çayı ve Faydaları )

Hibiscus Çayı:  Hibiscus sabdariffa çiçeğinin magenta renkli sakızlarından yapılmış olan hibiscus çayı, sağlığınızı birçok yönden destekleyebilecek yüksek antioksidan özellikleri içerir. Birçok çalışma, ebegümeci çayı içmenin kilo kaybını artırmaya ve obeziteyi önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu bitkisel çay ayrıca, kan basıncını düşürmeye, karaciğer sağlığını iyileştirmeye ve kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Papatya Çayı : M chamomilla çiçeklerinden elde edilen papatya çayı antioksidanlar ve anti-obezite özellikleri de dahil olmak üzere yararlı besinlerle doludur. Çay anti-enflamatuar, antidepresan, uyku indükleyici ve anti-anksiyete özelliklerine sahiptir. Bu nedenle, bu bitkisel çayın içilmesi, uykunun artmasına yardımcı olabilir, endişe ve depresyona yol açabilir, bu da aşırı yeme ve kilo almayla sonuçlanabilir.

Nane Çayı : Lezzetli ve ferahlatıcı bir içecek olan nane çayı, sisteminizde rahatlatıcı ve sakinleştirici etkilere sahiptir, bu da stresi azaltmaya yardımcı olur ve vücudu zinde tutan bir etkiye sahiptir. Unutmayın, stres metabolizmanızı engelleyebilir ve kilo verme çabalarınızı bozabilir. Naneli çayın güçlü aroması da yağ kaybını teşvik etmek için hayati önem taşıyan iştahı bastırmaya yardımcı olabilir. Nane, mentol, menfon, hesperidin, luteolin ve eriocitrin gibi uçucu bileşikler içerdiğinden, bu çayı içmekte çeşitli yollardan sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.


Bitkisel çaylarda kullanılan çoğu bitki genellikle güvenli kabul edilir, ancak kilo kaybı için bitkisel çay kullanmadan önce doktorunuzla her zaman konuşmanızı öneririz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder