26 Şubat 2019 Salı

HPV Nedir

Birçok insanda HPV (insan papilloma virüsü) virüsü vücudunda bulunmaktadır. HPV enfeksiyonu genel olarak tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Ve çoğu zaman insanlar HPV'den kaynaklı hasta olmamaktadır. Ancak HPV'nin yol açtığı ufak tefek belirtileri kendiliğinden geçmezse ve sorun çıkarırsa, doktorunuz enfeksiyonun semptomlarını tedavi etmelidir. Bunlar, düşük riskli HPV tiplerine (genellikle kansere yol açmayan) bağlı genital siğilleri ve bazen belirli HPV tiplerine bağlı prekanser değişiklikleri gibi uygulamalardır. Yazımda HPV nedir, neden oluşur, HPV teşhisi nasıl yapılır, bulaşıcı mıdır, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım.

HPV Kendiliğinden Geçer Mi? Çoğu durumda, bağışıklık sistemimiz insan papilloma virüsünü (HPV)  18-24 ayda, genellikle uzun vadeli problemlere yol açmadan kendi başına tedavi edecektir, fakat her zaman böyle olmaz. Aktif bir HPV enfeksiyonunu tedavi etmek için hiçbir ilaç henüz bulunmamaktadır. HPV tedavisi, HPV semptomlarının giderilmesini ve cilt veya mukozal hücrelerde herhangi bir değişikliğin izlenmesini barındırır; Genital siğillere yol açmasının yanı sıra, HPV'yi meydana getiren yaklaşık 150 virüsün 30'undan fazlası rahim ağzı, anal ve diğer kanserlerle ilişkilendirilebilir.

HPV tedavi yöntemleri büyük ölçüde bir kişinin aşağıdaki özelliklerden bir veya daha fazlasına sahip olup olmamasına dayanmaktadır:


 • Asemptomatik enfeksiyon
 • Genital siğiller
 • Serviks, vajina, vulva, anüs, penis, ağız 
 • Boğazda var olan hücrelerde anormal değişiklikler ( displazi )

Genital SiğilHer ne kadar çirkin ve rahatsız edici görünse de, genital siğiller çoğunlukla herhangi bir büyük sağlık riski oluşturmamaktadır. Çoğu, genital siğil salgınlarının yaklaşık yüzde 90'ını meydana getiren HPV 6 ve HPV 11 olarak bilinen iki düşük riskli virüs grubundan kaynaklanır.

Bazı genital siğiller, çoğunlukla bir yıl içinde kendi başlarına tedavi edilmektedir. Diğerlerinin evde doktor tarafından verilen topikal kremler yardımıyla tedavi edilmelidir. Genital siğil tedavisinin yöntemleri şunlardır:

 • Kriyoterapi (sıvı azot ile donma siğiller)
 • Siğillerin elektrik kullanarak yakılması (Elektrokoter) 
 • Cerrahi müdahale
 • Lazer tedavisi
 • Triklorasetik asit (yavaş yavaş siğilden arındırmak için topikal olarak uygulanır)

Genital siğiller hiç bir şekilde normal kabul görülmemelidir ve ilk önce doktora gitmeden önce onları evde tedavi etmeye çalışmamalısınız. Çoğu siğil iyi huyludur zaten. Kaldı ki, diğerleri özellikle kanıyor, iltihaplanıyor, yayılıyor, tedaviye dirençli veya atipik bir görünüme sahiplerse daha fazla araştırma gerektirebilir.

HPV Aşısı


HPV'nin hali hazırda var olan ve yayılan yüksek riskli formlarının çoğunu önlemek için mevcut olan üç aşı vardır:

 • HPV 6, 11, 16 ve 18’e karşı koruyan Gardasil
 • HPV 16 ve 18'e karşı koruyan Cervarix
 • HPV 6, 11, 13, 31, 33, 45, 52 ve 58'e karşı koruyan Gardasil 9

Fakat, HPV aşısı herkes için önerilen bir yöntem değildir. CDC'ye bağlı olarak, belirli gruplara yaşlarına ve göreceli risklerine göre aşı önerilmelidir:

HPV aşılaması, 11 ile 12 yaş arasındaki kız ve erkek çocuklarda başlatılabilir. Uygunluğuna göre takdirde, 9 yaşın altındaki çocuklara dahi aşı önerilebilir.
Aşılama, 26 yaşına kadar olan kadınlara ve 21 yaşına kadar olan erkeklere önerilmektedir.
Enfeksiyon riski yüksek olan kişilere (erkeklerle seks yapan erkekler, transeksüel kişiler ve HIV'li insanlar dahil), daha önce bir aşı yaptırmadıkları durumlarda veya aşı sürecini tamamlamadılarsa.
HPV tanısı konan herhangi bir kişi, aşının yüksek riskli virüs gruplarının gelecekteki enfeksiyonunu önlemesini talep etmektedir.
Aşı serisi, iki veya üç seans olarak uygulanmaktadır. Aşı seansları 15. yaş gününden önce başlayan çocuklar için iki doz önerilir. Bağışıklık sistemi zayıflamış bireyler veya 15 yaşından sonra seriyi başlatan kişiler için üçü tavsiye edilir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder