26 Şubat 2019 Salı

HPV ve Siğil

İnsan papilloma virüsü (HPV) bugün dünyada cinsel yolla bulaşan virüsler arasında en yaygın enfeksiyondur. Esasında, HPV'nin 30'u farklı kanser türleriyle ilişkili olan 150'den fazla ilişkili virüsten dolayı oluşmaktadır. Maruz kaldığınız virüs grubuna bağlı olarak, HPV, virüsü taşıyan birçok kişi tarafından bilinmese de, anüs ve genital organlar da dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde siğile yol açabilir. Şu anda HPV'yi tedavi etmek için bir tedavi bulunmamaktadır; fakat belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz. Cinsel olarak aktif yetişkinlerin yüzde 50'sinden fazlasının, virüsün en az bir grubu ile enfekte olduğuna inanılırken, cinsel açıdan aktif kadınların yüzde 80'i, 50 yaşına girdiğinde virüse maruz kalacak. Yazımda hpv nedir, siğil nedeni nedir, nasıl tedavi edilir, nasıl önlenir, belirtileri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım.

HPV Belirtileri

HPV'nin belirtileri, eğer yaşmırsa, tipik olarak genital siğiller denilen karnabahar benzeri bir büyüme şeklinde yaşanmaktadır. Vücudun geri kalanlarında yaşana siğiller de düz olabilir. Vajina, anüs, ağız ve boğazın yanı sıra penis ve kasıkta da bulunabilirler. Bu büyümelerin ilk maruziyetten sonra gelişmesi haftalar hatta yıllar sürebilir.

Ancak herhangi bir siğil bulunmuyorsa, HPV'den uzak olduğunuz anlamına gelmemektedir. Siğiller sıklıkla içselleştirilebilir - ve bu nedenle, fark edilmesi imkansızdır - ve bazı durumlarda, hastalığın hiçbir fiziksel belirtisi ile karşılaşılmamaktadır. Bu nedenle, siğillerin (veya bunların eksikliğinin) ortaya çıkması veya varlığı, HPV ile enfekte olup olmadığınızı belirlemek için asla iyi bir yol değildir ve aynı şey bir partner için de geçerlidir. Bunu yalnızca tanısal testler söyleyebilir.

HPV ve Kanser


HPV, enfekte ettiği hücrelerde değişikliklere yol açar. Zamanla, bu normal hücreleri kanserli hücrelere evrilten durumlara yol açabilir. Cinsellik, vücudunuzun hangi bölümlerinin HPV enfeksiyona yol açabilir çünkü HPV çok yaygın ve bulaşıcı bir hastalıktır. HPV vajinal, anal ve oral seks yoluyla bulaşabilir. Bu, potansiyel olarak ölümcül olan bu komplikasyonların önlenmesinde erken teşhis ve tedavinin gerekli olmasının nedenidir:


  • Rahim ağzı kanseri
  • Vulvar kanseri
  • Vajinal kanser
  • Penis kanseri
  • Anal kanser
  • Ağız ve boğaz kanseri


Şu anda, sadece kadınlarda genital sistem HPV tespiti için onaylı ve güvenilir tarama testlerine bulunmaktadır. Bu düzenli fizik muayenelerin önemini vurguluyor. Kadınlar tarama testinden yararlanmalı ve hem erkekler hem de kadınlar cinsel uygulamalarını tartışmalı ve uygun şekilde incelenmelidir.

Siğil


Siğiller de HPV'den kaynaklı oluşan cilt problemleridir. Ellerde ve diğer vücut bölgelerinde oluşan siğiller genelde herhangi bir açık yaranın HPV virüsü ile teması ile meydana gelmektedir. Yani kendi vücudunuzda dahi HPV varsa vücudunuzun diğer bölgelerinde oluşur. Günümüzde HPV'nin tedavisi bulunmamaktadır fakat bir HPV belirtisi olan siğilin tedavisi gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerin başında da salisilik asit ve TCA 70 uygulaması gelmektedir. Kimyasal peeling ve salisilik asit uygulaması siğillerinizi çok kısa sürede tedavi edecektir. Fakat dediğim gibi HPV virüsü ortadan kalkmış olmayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder