12 Mart 2019 Salı

Batık Nasıl Geçer

Batık adı verilen, içe doğru gelişen kıllar en yaygın ve rahatsız edici cilt problemlerinin başında gelmektedir. Genellikle bacaklarda, koltuk altı bölgelerinde ve insanların ağda yaptığı ya da diğer epilasyon yöntemlerini kullandığı diğer bölgelerde olurlar. Çoğu kişi bu soruna en az bir kere rastlamakla birlikte, kıvırcık ya da kaba saçlı insanlarda daha yaygın yaşanan bir problemdir. Saçlar cildin altına doğru uzamaktadır ve cildin yüzeyinde kırılma problemleri gözlemlenmektedir.

Batıklar

Batık Nasıl Geçer
Batık tüyler, herkesin kurtulmak istediği özellikle kadınların korkulu rüyası olan, yer yer acılara neden olabilen bir cilt hastalığıdır. Fakat güzel bir görünüme, yumuşak bir cilde sahip olmak adına düzgün bir teknik uygulamanız gereklidir. Tüylerden kurtulma yöntemlerinin çoğu ciltte tahrişe neden olur ve batık tüylerin oluşmasına yol açar. Tüylerin yüzeye ulaşması noktasında, üzerlerinde var olan derinin ince tabakasını yırtması gerekmektedir. Fakat tüyün çok ince ya da cildin çok kalın olduğu hallerde, tüyler yüzeye kadar ulaşamamaktadır.

Batıklar Nasıl Geçer


Özellikle epilatörden ve ya jiletten ağda uygulamasına geçiş yapan kişilerde biraz hafıfleme görülebilir. Bunun sebebiyse ağda ile belirli miktar ölü deri de uzaklaştırıldığından şikayette azalma yaşanabilmektedir. Fakat esasta batık oluşumu,ağda yaptırdıktan sonra bazılarında sivilceler gibi tamamen cilt özelliği ile ilişkilidir. Kendini hızlı yenileyen fakat üstte var olan ölü derinin aynı hızla atılamadığı ciltlerde çok daha fazla batık meydana gelmektedir. Batık sorunun tedavisi noktasında cildin bu durumuna müdahale elzemdir.Bunun nedeni istenmeyen tüyler kadar batık problemi de özellikle bacaklarda estetik sorunlara neden olabilmektedir. Erkeklerde bu problem çok yaşanmamaktadır. Batık meselesinde de uygulayabileceğiniz bir kaç basit uygulama sorunu çözecektir:

Kese ölü derinin uzaklaştırılması noktasında en basit ve en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Cilt altında var olan ve ciltte ki tıkanıklıktan dolayı çıkamamış kıllar cilt altına dönmekte ve batık oluşumuna yol açmaktadır. Kese ciltte aşınmaya sebep olarak ölü derinin atılmasına yardımcı olmaktadır, bu kılların çıkması noktasında iş görmektedir ve batık oluşumu yaşanmadan evvel önlenmiş olması noktasında en radikal tedavi yöntemlerindendir. Ayrıca kesenin batık problemini önleme noktasında ki faydası yanında genel sağlığa da etkisi yüksektir.

Batıkların önlenmesi noktasında ideal olan kese kullanımı kuru keseleme yöntemidir. Ancak kuru keseleme uygulamasında cildin ne kadar aşındırıldığını algılamak çok da imkanlı değildir ve kolaylıkla taze deriyi de zedeleyecek noktaya kadar ulaşabilir. Bundan dolayı kuru kese yapmak veya yaptırmak isteyenlere yavaş yavaş ve etkilerini görerek yaptırmalarını tavsiye ediyorum.

Batıklara Doğal Peeling


Batıklara uygulayabileceğiniz doğal malzemelerle hazırlanan peeling ile özellikle bacaklarınızda var olan batıkları tamamen tedavi edebilirsiniz. İhtiyacınız olan bir limon, 2 yemek kaşığı telve, 3 yemek kaşığı yoğurt. Yani her evde bulunan standart malzemelerle bu uygulamayı gerçekleştireceksiniz.

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir cam kase içerisinde karıştın ve bacaklarınıza uygulayın. Yarım saat uygulamayı batık olan bölgede bekletin ve sonra ılık su ile durulayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder