11 Mart 2019 Pazartesi

Keratosis Pilaris Nedir

Cildin üzerinde oluşan şişkinlik, kızarıklık, yumru benzeri belirtilere sahip olan birçok cilt hastalığı bulunmaktadır. Her ne kadar hastalık mahiyetinde değerlendirilmese de halk dilinde tavuk derisi şeklinde dillendirilen, tıbbi ismi ''Keratosis Pilaris'' olan cilt hastalığı oldukça yaygındır. Cildi bu biçimde görünen insanlar cildini tüyleri yolunmuş tavuğa benzetmektedir. Bazı insanlar bu görünümü zımpara kağıdına benzetmektedir ve keratosis pilarisin görüntüsünü tanımlama noktasında cildin üzerinde kırmızı benek, tümsek benzeri belirtiler sayılabilir. Toplumda yüzde %25 oranında yaşanan tavuk derisi, erkeklere göre kadınlarda çok daha fazla görülen bir problemdir. Bu kırmızı ya da beyaz renkli yapıya sahip olan, sivilce görünümlü tümsekler hemen hemen hiç bir kaşıntıya neden olmamaktadır ve can acısına neden olmamaktadır.

Keratosis Pilaris Nedenleri

Keratosis Pilaris Nedir
Keratosis pilaris, cildi zararlı etkilere ve enfeksiyonlara karşı korumak noktasında  sert bir protein olan keratin oluşumundan kaynaklanmaktadır. Keratin, saç folikülünün açılmasının önüne geçen pullanmış tıkaç meydana getirmektedir. Çoğunlukla birden fazla tıkaç birlikte durur, kabarık ve pütürlü yapıya sahip bir cilt şekli ortaya çıkartır ve lekeler meydana gelmektedir. Keratinin tam olarak neden oluştuğunu anlamazken bazı genetik aktarımlar veya atopik dermatit benzeri diğer cilt problemleriyle ilişkili olarak yaşanabilmektedir. Cilt kuruluğu, bu durumu daha da kötü hale yol açabilir.


Keratosis Pilaris Doğal Tedavi


Size aktaracağım doğal karşım bir anlamda size rahatsızlık veren ufak şişlikleri tedavi ederken bir yandan da cildi yumuşatmaya, nemlendirmeye ve ölü hücrelerden temizleme noktasında etkili olmaktadır. Keratosis pilarisin tedavisi ve cilt rahatlığı için uygulayacağımız yöntem için gereken malzemeler de neredeyse her evde bulunan malzemelerdir: 3 yemek kaşığı öğütülmüş yulaf , 2 yemek kaşığı bal ,  2 yemek kaşığı tuz. Bu yöntemin uygulanması da oldukça basittir: Tüm malzemeleri karıştırıp, krem kıvamını tutturana kadar azar azar su koyun. Nazik ve dairesel biçimde sorunlu bölgeye uygulayın ve 15 dakika bekletebilirsiniz. En iyi sonuçlar için bu tarifi haftada en az 3 defa uygulamanız gerekmektedir.

Keratosis Pilaris Nasıl Tedavi Edilir


Ölü cilt hücrelerini vücuttan atmak için alfahidroksi asit, laktik asit, salisilik asit ya da üre barındıran kremler uygulayabilirsiniz. Bu tarz malzemeleri içeriğinde barındıran, ölü deriyi yumuşatmaya ve temizlemeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanında bu kremler cildi nemlendirme ve yumuşatma noktasında etkilidir. İçerikleriyle ilintili olarak, bu kremler reçetesiz şekilde ya da reçeteli uygulanabilirler. Zaten herhangi bir cilt problemi yaşadığınızda gittiğiniz dermatologunuz en iyi tedaviyi ve ne sıklıkta kullanmanız gerektiğini aktaracaktır. Bu kremlerin içeriğinde ki malzemeler; kızarıklık, batma veya cilt tahrişe yol açabilir, bundan dolayı küçük çocuklar için asla önerilmez.

Foliküllerin tıkanmasının önüne geçme noktasında, A vitamini (topikal retinoidler) barındıran kremler, hücre döngüsünü hızlandırır ve kıl köklerinin tıkanmasını önlenme noktasında yardımcıdır. Tretinoin  ve tazaroten topikal retinoid örnek olarak gösterilebilir. Bu kremler cildi tahriş edebilir ve kuruluğa neden olabilir. Bunun yanında, hamile a day emziriyorsanız, doktorunuz topikal retinoid tedavisini geciktirmeyi ya da başka bir tedavi önerilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder